Bogucice Katowice historia fakty zdjęcia

"Fotografując staraj się pokazać to czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył."

- Robert Bresson
Bogucice
Zespoły Muzyczne
Koncert jubileuszowy 80lecia orkiestry dętej Katowice Jubileusz 80 lat Orkiestry Dętej Katowice, która powstała z zakładowej orkiestry byłej Kopalni Węgla Katowice i z taką nazwą orkiestra grała aż do połączenia kopalnie Katowice z kopalnią Kleofas. Najstarszym członkom orkiestry wręczono Honorowe Odznaki "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ", przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pamiątkowe Dyplomy Wojewody Śląskiego – Pana Piotra Litwy. Orkiestrę uhonorowali Piotra Uszok - Prezydent Miasta Katowice, Urszulę Koniecko - Przewodniczącą Rady Jednostki pomocniczej nr 13, Marka Mryca - Wiceprzewodniczącego Rady Jednostki Pomocniczej,  Jerzego Forajtera – Przewodniczącego Rady Miasta Katowice, Krystynę Piasecką – Prezes Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz goście Zbigniew Meres – Senator RP,  Marcin Krupa – Wiceprezydent Miasta Katowice, ks. Jan Morcinek i ks. Eugeniusz Breitkopf  - proboszczowie parafii w Bogucicach i Zawodziu, Maciej Biskupski i Damian Stępień – wybrani do Rady Miasta Katowice, Jowita Hercig – Kierownik Działu Merytorycznego Wydziału Kultury UM Katowice, Radni Rady Jednostki Pomocniczej nr 13 oraz dyrektorzy instytucji kultury, bogucickich szkół i przedszkoli. Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok oraz Wojewoda Śląski - Piotr Litwa.
Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Bogucice
Okno życia Bogucickie (Katowice) "okno życia " powstało 25 marca 2009 przy klasztorze prowincjonalnym Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi, a jego dokładny adres to Katowice ulica Leopolda 1. "Okno życia " to jedyny sensowny na dzień dzisiejszy 2014 ratunek dla niechcianych noworodków urodzonych poza szpitalem, będących tworem niewłaściwej edukacji i wychowania.
Warto przytoczyć, że podrzutkiem początkującym wszystkie religie oparte o Biblie jest Mojżesz, którego zmuszona sytuacją Jochabeli dla jego własnego dobra musiała najzwyczajniej porzucić.
Ludzie z Bogucic
Inicjatywa Sąsiedzka Nasze Osiedle Ścigały Inicjatywa Sąsiedzka Nasze Osiedle Ścigały podczas pikiety i zbierania podpisów pod utworzenie obecnego parkingu na rogu ulicy F.Ścigały i Żogały. Rok 2012.
Muzeum Śląskie
Stolarnia W dniu 20 maja w którym przypada (2017) również Noc Muzeów nastąpiło wielkie otwarcie galerii wystawowej w budynku dawnej stolarni KWK Katowice. Muzeum Śląskie zagospodarowało budynek na wystawę pt " Na tropie Tomka " poświęcona została Tomkowi Wilmowskiemu bohaterowi powieści Alfreda Szklarskiego. Ten post industrialny budynek jest pierwszym zaadoptowanym po otwarciu nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Następne budynki, które zostaną zaadoptowane po wyremontowaniu to budynek byłej łaźni szybu Warszawa I i II oraz budynek podszybia szybu Bartosz, a także były budynek po maszynie wyciągowej szybu Gwarek, które po pogłębieniu pełnił rolę łaźni tego szybu. W budynku byłej stolarni mieści się również wystawa historycznych zabawek pochodzących z prywatnych kolekcji  Ariana Sidło, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka.  Zabawki to głównie samochody i inne pojazdy wyprodukowane w latach 1950–1989 do najstarszych zabawek w tej galerii należy  kombajn zbożowy z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich z 1956 r. Kraje pochodzenia eksponatów to Polska, Niemicy, Rosja i Japonia.
Zabytki
Figurka Św. Barbary Kapliczka z figurą św. Barbary przy ulicy Kopalnianej w Katowicach Bogucicach datowana na 1932 rok, z sklasyfikowana do zabytków sakralnych. Po renowacji.
Inwestycje
Muzeum Śląskie 2012 budynki magazynu i stolarni
Widoki
Wiosenny spacer 2012 Katowice Bogucice - ulica K.Mieroszewskiego
Pory roku
Jesień w parku - pierwszy śnieg 2012 Pierwszy śnieg w Parku Bogucickim róg ulic Kopalnianej i Ścigały, 28 październik 2012 - Jesienny Bałwan
Zmiany
Wspomnienia po Pekinie Katowice Bogucice ulica Józefa Ignacego Kraszewskiego - Pekin - widok na ulicę Modrzewiową
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów
Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Ocena stanu z przed odzyskania szpitala 2009r. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach powstał z inicjatywy ks. Leopolda Markiefki w 1874 roku. Do początku II Wojny Światowej prowadzony był przez Braci Bonifratrów. Następnie został zarekwirowany przez okupantów, a po wojnie upaństwowiony. Dopiero od kwietnia 2009 roku Bonifratrzy ponownie przejęli pieczę nad Szpitalem i rozpoczęli działalność medyczną zgodnie z tradycją szpitalnego charyzmatu św. Jana Bożego.
Ciekawostki historyczne
Zajezdnia Bogucice Wagon silnikowy typu 102Na, Stodwójka. Zajezdnia Bogucice obecnie Tramwaje Śląskie Rejon 2 Katowice Zawodzie
święta i festyny
Boże Ciało 2015 Procesja teoforyczna Bożego Ciała 2015 ulicami Bogucic. W procesji celebrans niósł Najświętszy Sakrament poza kościołem ulicami Wróblewskiego, Podhalańską, Sandomierską, Łużycką, Kurpiowską, Kujawską, Wrocławską, Nowotarską, Normy, Markiefki wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, a wierni składali publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Chrystusa Eucharystycznego. Przy każdym z czterech ołtarzy (Sandomierska, Kurpiowska, Wrocławska, Markiefki Szpital O.O. Bonifratrów),  i na końcu takiej procesji wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice
Relacja z XXIV dni Bogucic W sobotę 28.06.2014 roku w Parku Bogucickim odbył się festyn, na którym Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice zorganizowała gry i zabawy dla dzieci. Dla każdego uczestnika zabawy przygotowany był mały upominek i możliwość udziału w losowaniu nagród głównych. Około godziny 18:45 na scenie odbyło się losowanie 4 nagród głównych, następnie zaproszono dzieci do naszego namiotu i dokończono losowanie kolejnych nagród. Mimo niesprzyjającej aury losowanie cieszyło się bardzo dużym powodzeniem. Radość i uśmiech na twarzach dzieci wygrywających nagrody rzecz bezcenna, dlatego już teraz zapraszamy na kolejny festyn za rok.
Kościół pw. św. Szczepana
Organista i dyrygent Tomasz Siemionek 
Tomasz Siemionek - organista i dyrygent w parafii pw. św Szczepana. Wybitny i zdolny muzyk, który zaczął w 1983 r. naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Poznaniu w klasie akordeonu, potem w 1991 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie organów Zygmunta Antonika. W 1997 r. zagrał koncert dyplomowy na organach w parafii Św Anny w Nikiszowcu. Za koncert i naukę Otrzymał ocenę Bardzo dobry i uzyskał Dyplom Muzyka. Praktykę zawodową rozpoczął w latach 1993-1996 jako organista w Parafii p.w Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi, a od 1996r. po śp. Gerardzie Pyrtek jest organistą i dyrygentem chóru Cecylia w parafii pw św. Szczepana w Katowicach Bogucicach.
MDK Bogucice Zawodzie
Barwy Ziemi Chorwacja 2018 Warsztaty ze zdobienia pierniczków cieszyły się dużym powodzeniem.
Dorośli uczestnicy jak i najmłodsi czerpali radość z dekorowania wielkich piernikowych serduszek lukrem i różnymi słodkościami. Warsztaty pod chorwacką nazwą "licitar" prowadziła pani Joanna Strząbała, która przygotowała pierniki i materiały cukiernicze potrzebne do ich zdobienia. Tegoroczna edycja "Barw Ziemi" odbyła się dzięki zaangażowaniu katowickiej, zwłaszcza bogucickiej społeczności i finansowana jest ze środków Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Każda edycja cyklu ma na celu przybliżenie specyfiki jednego z krajów świata. Edycja "Barwy Ziemi - Chorwacja" została objęta honorowym patronatem Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie we współpracy z Konsulatem Republiki Chorwacji w Krakowie oraz honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Pana dr Marcina Krupy. Współorganizował ją z nami Uniwersytet Śląski - Instytut Filologii Słowiańskiej.
Ambasadę i konsula reprezentowała pani Katarzyna Wójcik. Uniwersytet Śląski –  Pani Dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr hab. Mariola Szymczak Rozlach oraz Zastępca Dyrektora ds. Nauki, Współpracy Międzynarodowej i Finansów dr hab. Robert Bońkowski.
Ulice
Nadgórników Stan z 2012. Nadgórników - Ulica (05.07.2014r) w Katowicach Bogucicach powstała przy byłych budynkach nadzoru kopalni wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Nazwa ulicy Nadgórników upamiętniała historycznie miejsce na dzielnicy w której mieszkali górnicy kopalni Katowice.


Ta witryna używa plików cookie, a pozostając na niej akceptujesz nasz regulamin i politykę dotyczącą plików cookie oraz zasady naszych partnerów.


Napisz do redakcji Bogucice
zespół wokalno instrumentalny avista trio katowice bogucice oprawa śluby muzyka Rodzinny Salon Fryzjerski Henryk Nowok Mysłowice Katowicka 7