Bogucice Katowice historia fakty zdjęcia

"Fotografując staraj się pokazać to czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył."

- Robert Bresson
Bogucice
Zabytki
Kopalnia Katowice 2010 Bęben i korba z korbowodem parowej maszyny wyciągowej szybu Bartosz
Inwestycje
Muzeum Śląskie 2012 Budowa budynków Muzeum Śląskiego na terenie po byłej kopalni Katowice
Widoki
Spacer zimowy 2012 Katowice Bogucice ulica Wincentego Wajdy
Pory roku
Wiosna w parku 2012 Katowice Bogucice - park - wiosna 2012 - widok na muszlę koncertową
Zmiany
Wspomnienia po Pekinie Katowice Bogucice ulica Józefa Ignacego Kraszewskiego - Pekin
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów
Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Sala porodowa. Ocena stanu z przed odzyskania szpitala 2009r. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach powstał z inicjatywy ks. Leopolda Markiefki w 1874 roku. Do początku II Wojny Światowej prowadzony był przez Braci Bonifratrów. Następnie został zarekwirowany przez okupantów, a po wojnie upaństwowiony. Dopiero od kwietnia 2009 roku Bonifratrzy ponownie przejęli pieczę nad Szpitalem i rozpoczęli działalność medyczną zgodnie z tradycją szpitalnego charyzmatu św. Jana Bożego.
Ciekawostki historyczne
Pożegnanie Ikarusów 280 i Jelczy wysokopodłogowych Jelcz M11, autobus powstał na bazie podwozia autobusu Ikarus 260 i nadwozia autobusu Berliet. Jelcz M11 obsługiwały m.in. linie 70, 108, 109 potem linie 61 zamiennie za Ikarus 260. Katowickie Jelcze stacjonowały przy Zakładzie Komunikacji i Transportu w Zawodziu przy Zajezdni Tramwajowej Bogucice.  W 2016-12-28 odbył się ostatni przejazd autobusem marki Ikarus 280 z numerem inwentarzowym 117 z zajezdni PKM Katowice. Od 1 stycznia 2017 wchodzą nowe wymagania jakie postawiło KZK GOP śląskim operatorom co wykluczyło te wspaniałe autobusy z obsługi linii autobusowych na terenie GOP. Pierwsze Ikarusy 280 pojawiły się  w Polsce, a dokładnie w Katowicach w 1974 roku w ramach wymiany barterowej, a ostatnie zmontowano całkowicie z dostarczonych części w zajezdni WPK Katowice w 1997 roku. Ich stała eksploatacja na liniach trwała do końca 2016.
święta i festyny
Boże Ciało 2017 Procesja teoforyczna Bożego Ciała 2017 ulicami Bogucic. W procesji celebrans niósł Najświętszy Sakrament poza kościołem ulicami Wróblewskiego, Podhalańską, Sandomierską, Łużycką, Kurpiowską, Kujawską, Wrocławską, Nowotarską, Normy, Markiefki wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, a wierni składali publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Chrystusa Eucharystycznego. Przy każdym z czterech ołtarzy (Sandomierska, Kurpiowska, Wrocławska, Markiefki Szpital O.O. Bonifratrów z ołtarzem nawiązującym do 100lecia nawiedzenia fatimskiego 1917-2017), i na końcu takiej procesji wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice
Relacja z XXIV dni Bogucic W sobotę 28.06.2014 roku w Parku Bogucickim odbył się festyn, na którym Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice zorganizowała gry i zabawy dla dzieci. Dla każdego uczestnika zabawy przygotowany był mały upominek i możliwość udziału w losowaniu nagród głównych. Około godziny 18:45 na scenie odbyło się losowanie 4 nagród głównych, następnie zaproszono dzieci do naszego namiotu i dokończono losowanie kolejnych nagród. Mimo niesprzyjającej aury losowanie cieszyło się bardzo dużym powodzeniem. Radość i uśmiech na twarzach dzieci wygrywających nagrody rzecz bezcenna, dlatego już teraz zapraszamy na kolejny festyn za rok.
Kościół pw. św. Szczepana
Wystrój Bazyliki Mniejszej MB Boguckiej 2015 Lewy ołtarz transeptu poświęcony 17 lipca 1898 roku to ołtarz kalwaryjski, zwany też małą kalwarią zawierający płaskorzeźby przedstawiające Chrystusa na krzyżu na tle Jerozolimy, grupę Ukrzyżowania z Matką Bolesną i św. Janem, Ogrójec oraz wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Nad ołtarzem znajduje się witraż ufundowany przez górników kopalni "Georg" zatytułowany Jezus przyjaciel dzieci, która mogła być nawiązaniem do działania ks. L. Markiefki i działającego sierocińca prowadzonego przez siostry Jadwiżanki lub działalności braci miłosiernych O. Bonifratrów. Podkreślać to mogą stojące w kościele figury św. Wincentego a Paulo, św. Antoniego, św. Franciszka, św. Jadwigi i św. Elżbiety. Kościół pw. Św Szczepana w Katowicach Bogucicach wybudowany w stylu neogotyckim oddano do użytku 25 października 1894. W 1898 roku pękł wielki dzwon, dlatego poświęcono kościół dopiero 7 kwietnia 1900 roku. Sanktuarium Matki Bożej Bogucickiej, od 21.06.2015 Bazylika Mniejsza.
MDK Bogucice Zawodzie
Relacja MDK z XXIV dni Bogucic Galeria jest oprawą graficzną artykułu: XXIV DNI BOGUCIC TO ŚWIETO DZIELNICY z 2014-07-01 Biura Prasowego MDK Bogucice Zawodzie
W dniach 27 i 28 czerwca br. MDK "Bogucice-Zawodzie" w Katowicach wspólnie z Radą JednostkiPomocniczej nr 13 Bogucice, Związkiem Górnośląskim Koło "Bogucice" oraz Klubem HDK "Bogucice" zorganizowały na terenie domu kultury i Parku Boguckiego XXIV Dni Bogucic, które tradycyjnie są już nie tylko świętem dzielnicy, ale i okazją do wspólnej zabawy i spotkań z kulturą. Imprezę objął Patronatem Honorowym Pan Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok.
Ulice
Nadgórników Stan z lipca 2014. Nadgórników - Ulica (05.07.2014r) w Katowicach Bogucicach powstała przy byłych budynkach nadzoru kopalni wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Nazwa ulicy Nadgórników upamiętniała historycznie miejsce na dzielnicy w której mieszkali górnicy kopalni Katowice.
Zespoły Muzyczne
Koncert jubileuszowy 80lecia orkiestry dętej Katowice Jubileusz 80 lat Orkiestry Dętej Katowice, która powstała z zakładowej orkiestry byłej Kopalni Węgla Katowice i z taką nazwą orkiestra grała aż do połączenia kopalnie Katowice z kopalnią Kleofas. Najstarszym członkom orkiestry wręczono Honorowe Odznaki "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ", przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pamiątkowe Dyplomy Wojewody Śląskiego – Pana Piotra Litwy. Orkiestrę uhonorowali Piotra Uszok - Prezydent Miasta Katowice, Urszulę Koniecko - Przewodniczącą Rady Jednostki pomocniczej nr 13, Marka Mryca - Wiceprzewodniczącego Rady Jednostki Pomocniczej,  Jerzego Forajtera – Przewodniczącego Rady Miasta Katowice, Krystynę Piasecką – Prezes Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz goście Zbigniew Meres – Senator RP,  Marcin Krupa – Wiceprezydent Miasta Katowice, ks. Jan Morcinek i ks. Eugeniusz Breitkopf  - proboszczowie parafii w Bogucicach i Zawodziu, Maciej Biskupski i Damian Stępień – wybrani do Rady Miasta Katowice, Jowita Hercig – Kierownik Działu Merytorycznego Wydziału Kultury UM Katowice, Radni Rady Jednostki Pomocniczej nr 13 oraz dyrektorzy instytucji kultury, bogucickich szkół i przedszkoli. Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok oraz Wojewoda Śląski - Piotr Litwa.
Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Bogucice
Klasztor zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi 
Na tyłach klasztoru Zgromadzenia sióstr świętej Jadwigi. 
Klasztor Zgromadzenia sióstr świętej Jadwigi. Prowincja Bogucice, ulica Leopolda 1-3. Katowice Bogucice. Galeria i opis powstał przy bardzo dużym współudziale sióstr zgromadzenia św. Jadwigi za co im serdecznie dziękuję.
Ludzie z Bogucic
Inicjatywa Sąsiedzka Nasze Osiedle Ścigały Inicjatywa Sąsiedzka Nasze Osiedle Ścigały podczas pikiety i zbierania podpisów pod utworzenie obecnego parkingu na rogu ulicy F.Ścigały i Żogały. Rok 2012.
Muzeum Śląskie
Festiwal Otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskie Festiwal Otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskie 26-28.06.2015 przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego 1 w Katowicach na terenie byłej KWK Katowice. Trzy dni fantastycznej imprezy, która odbywała się w podziemiach muzeum w których zlokalizowano główne wystawy oraz na powierzchni w postaci koncertów, wystaw, zabaw plenerowych dla wszystkich grup wiekowych i rodzin.


Ta witryna używa plików cookie, a pozostając na niej akceptujesz nasz regulamin i politykę dotyczącą plików cookie oraz zasady naszych partnerów.


Napisz do redakcji Bogucice
zespół wokalno instrumentalny avista trio katowice bogucice oprawa śluby muzyka Rodzinny Salon Fryzjerski Henryk Nowok Mysłowice Katowicka 7