Bogucice Katowice historia fakty zdjęcia

Serdecznie witamy na portalu Bogucice.info w tym wtorkowym dniu.

hasło na 22-10-2019
Richelle Mead Nie dobijaj się tym, co mogłeś, albo powinieneś był zrobić. Przeszłość jest już za nami. Ruszaj ku przyszłości.

Wydarzenie historyczne na dzień: 22-10-2019

Wiek od 19 do 19 w roku 1846 Franciszek Winckler posiadacz ziemski, przemysłowiec, współzałożyciel miasta Katowice
Staraniem Wincklera zostały zmienione plany linii kolejowej, która pierwotnie omijała dolinę Rawy i w konsekwencji Katowice umieszczono przy ostatnim odcinku Wrocław - Mysłowice uruchomionym z Królewskiej Huty w 1846 roku

Losowo wybrane fotografie z naszej galerii fotograficznej do której serdecznie zapraszamy.
XXV Jubileuszowe Dni Bogucic XXV Jubileuszowe Dni Bogucice 27.06.2015 na których wystąpili liczni wokaliści jak Orkiestra Dęta Katowice pod batutą Damian Łebek, studio piosenki Singers, Studio Tańca i Etykiety Salma Marta Galewska - tancerki wykonywały taniec brzucha i burleskę, zespół taneczny Fundacji  Gniazdo ( dzieci w żółtych koszulkach i niebieskich czapkach),  FEJZ - raper młodego pokolenia Filip Łuszcz z zespołem,  Jose Torres i Havana Dreams - gwiazda festynu,  Krzysztof Bigaj, Bogusław Zięba i Małgorzata, Dawidow w recitalu włoskich przebojów. Festyn zbiegł się z 655 rocznicą powstania Bogucic ? Kuźnicy Boguckiej oraz 150 leciem miasta Katowice. Organizatorem był MDK Bogucice-Zwodzie i miasto Katowice. OTWARCIE UKŁADU DROGOWEGO W STREFIE KULTURY Pan Prezydent Piotr Uszok oraz projektanci węzła. Otwarcie odbyło się 11 czerwca 2014 o godzinie 11.00 przy ul. Dobrowolskiego (przedłużenie ul. Dudy-Gracza) w pobliżu wejścia do Muzeum Śląskiego w Katowicach.  
W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok oraz przedstawiciele projektantów i wykonawców. Po części oficjalnej odbył się  przejazd ulicami nowego układu drogowego pojazdami przygotowanymi specjalnie na tą okazję przez Automobilklub Śląski. Droga Krzyżowa 2015 Droga Krzyżowa ulicami Bogucic, która odbyła się 8 marca 2015. Droga Krzyżowa przebiegała ulicami: Wróblewskiego, Podhalańską, Sandomierską, Łużycką, Karpacką, Kurpiowską, Kujawską, Wrocławską, Nowotarską, Podhalańską, Normy, Markiefki. Fotografia amatorska z ręki bez statywu i lampy błyskowej ze względu na szacunek do osób uczestniczących w modlitwie. Organista i kompozytor Gerard Pyrtek 
Szczyrk AD 2011-01-16. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (Sanktuarium Na Górce) podczas pielgrzymki i koncertu chóru parafialnego Cecylia. Wspólne śpiewanie kolęd i odwiedziny tragicznie zmarłego Gerard Pyrtek, który do końca grał na organach. Gerard Pyrtek pełnił rolę organisty w Gostyniu, gdzie nasz szanowny ksiądz proboszcz doktor i prałat Jan Morcinek zaczynał swoją posługę Bogu jako ministrant. Od 1967 roku pan Gerard Pyrtek rozpoczął pracę w naszej parafii jako organista i dyrygent chóru parafialnego Cecylia po panu Romanie Dydkowski (Dietrich). Tu podjął się również pracy twórczej i skomponował śpiewane do dzisiaj przez chór Cecylia pasje i utwory. Na zdjęciu 20 - głosowe organy z polichromią i mozaiką o tematyce różańcowej z 1974 r Sanktuarium na Górce w Szczyrku.

1 listopada 2014 Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 złożyła 1 listopada  2014 wieńce pod tablicą pamiątkową Jerzego Kukuczki, przy grobie wiceprezydenta Katowic Józefa Kocurek, pod pomnikiem bohaterów przy ulicy Katowickiej i przy mogile ośmiu nieznanych żołnierzy polskich na cmentarzu bogucickim.

Ogólna historia Bogucic

Krótko i bez szczegółów o nas i naszym najpiękniejszym miejscu na Świecie.

Artykuł jest zachętą do dalszej lektury i zapoznania się z historią Bogucic, a także głównym rozdzielnikiem w którym można zamieścić linki z artykułami omawiającymi szczegółowo konkretne wydarzania.

Bogucice to dzisiaj najstarsza dzielnica byłego przemysłowego miasta Katowice, które swoje prawa miejskie uzyskało 11 września 1865r. Nasze Bogucice jest dużo starsze i datuje się na 15 grudnia 1360 rok w którym powstała tu Kuźnica. Bogucice pierwotnie od pracującej tu kuźnicy wytapiającej stal gąbczastą w małych wielkich piecach zwanych Dymarkami nosiło nazwę Kuźnicy Boguckiej. Ziemia ta od 1178 należała do księcia opolskiego–raciborsko–rybnickiego, a po 1336 aż do 1421 do księcia opawskiego. Za datę powstania Kuźnicy Bogucic i samych Bogucic przyjmuje się zapis w dokumencie darowizny jaki podpisał w Pszczynie Mikołaj II Opawski, a także tekst wyroku kurii biskupiej z Krakowa o nadaniu kościoła parafialnego w Mysłowicach. Za najdynamiczniejszy okres rozwoju uchodzi XIX wiek w którym Śląsk stał się drugim na Świecie potentatem cynkowym z dużym udziałem Boguckich hut cynku.

Okres powstawania osady Bogucice.

Na przełomie lat 1374 do 1396 zaczęła się kształtować parafia bogucka chociaż informacje pojawiają się dopiero w wykazie kurii krakowskiej w latach 1551 do 1558 w których mowa o płaceniu świętopietrzy. W 1043 powstał pierwszy drewniany kościółek "na górce" pw. św. Doroty z proboszczem Mikołajem, który istniał aż do 1773 roku. Do parafii należały Bogucice, Kuźnica Bogucka, Zalenze (ob.Załenże).

Kuźnica Bogucka przechodziła z rąk do rąk bo w 1480 roku ziemie tą odkupił od Wiktora z Podiebradów Kazimierz II Cieszyński, który zatwierdził w 1486 roku umowę z kuźnikiem Jurgą Kleparskim i któremu przekazał cytując dokument "kuźniczy stawiti" (postawić kuźnicę), "ten staw u Boguticz y młyn k swey potrzebie oprawili i wszystkich innych rzeczy, których już inni kuźnicy ku potrzebie kuźniczej używali od starodawna". Dało to Kleparskiemu również prawo do przyległych lasów. Było to bardzo ważne, gdyż małe wielkie piece zwane Dymarkami opalane był węglem drzewnym o wiele bardziej kalorycznym i o wiele łatwiejszym do pozyskania. Do dzisiaj stosuje się to paliwo w rzemiośle kowalskim. Ważnym faktem jest również to że, proces pozyskiwania stali jaki zachodził w dymarkach nie miał kontaktu z paliwem – węglem, co pozwalało na uzyskanie czystej stali w odróżnienie od procesu wielkopiecowego skażonego węglem kamiennym w postaci koksu i pochodzącym od niego zanieczyszczeń jak np. siarka. Jurge Kleparski był bardzo dobrym gospodarzem i przywrócił dawną świetność Kuźnicy Boguckiej na długie lata aż do ponownej sprzedaży w 1527 roku węgierskiemu kupcowi Aleksemu Turzo. Kolejne zmiany nastąpiły w 1536 kiedy Kuźnica Bogucka została wydzielona z ziemi pszczyńskiej, a jej właścicielem został sekretarz królowej Bony Stanisław Salamon z Krakowa.

Rok 1580 uchodzi za początki miasta Katowice, które wyłoniło się za sprawą Andrzeja Boguckiego jako wieś zagrodnicza Katowicze. Dwa lata później czyli w 1582 roku dzierżawcą Kuźnicy Boguckiej w której mieściły się kuźnica, folwark z ziemią orną, dwa łany bogucickie, zagrody, karczma, młyny i stawy rybne stał się Andrzej Behmer.

Ważnym faktem historycznym jest młot Kuźnicy Boguckiej czyli Bogutzerhammer napędzany nurtem rzeki Roździennej, Roździanki, a obecnie Rawy. Fakt, że Kuźnica Bogucka znajdowała się nad rzeką Roździenną (obecnie Rawą) potwierdza jej oddzielność od samych Bogucic przez, które ta rzeka nie przepływa. Replika tego młota stoi dzisiaj przy Bibliotece Śląskiej, a jego symbol stanowi główny element obecnego (2015) herbu miasta Katowice.

Na przełomie lat 1609 do 1853 właściciele Kuźnicy Boguckiej zmieniali się bardzo często bo od 1609 była nią Katarzyna Salamonowa, Jadwiga Gosławska, Karol Bernard Sobek i Jan Krzysztof Mieroszewski, od 1698 roku Jerzy Holly z Ponięcic koło Raciborza, od 1702 roku Baltazar Erdman Promnitza, który sprzedał ją Janowi Krzysztofowi Mieroszewskiemu, od 1755 roku po śmierci Mieroszewskiego Kuźnica stanowiła własność jego córki Józefy Mieroszewskiej Schwellengrebel, od 1764 roku syn Mieroszewskiej Jan Nepomucen, od 1776 roku właścicielem był Bogumił Fryderyk Näfe, od 1790 roku Józef von Mikusz, od 1796 roku Bernard von Mleczko, od 1799 roku Johann Friedrich Koulhaas pionier nowoczesnego hutnictwa z Kalet, od 1809 Jan Fryderyk Wedding architekt i budowniczy hut Śląskich, od 1832 Karol Fryderyk Lehmann, od 1838 roku Franz von Winckler właściciel kilkudziesięciu kopalń, 12 hut i posiadłości ziemskich, od 1851 żona Franza Marian Winkler a od 1853 Jego córka Waleska Winkler.

W 1773 roku powstaje w ekspresowym tempie ostatni z drewnianych kościołów zbudowany przez ks. Florian Operskalski. Patronami kościoła byli jeszcze św. Dorota i św. Szczepan, a budowniczym, architektem i mistrzem ciesielskim był Jan Michał Wiesner z Wielkich Strzelec.

Rozkwit hutnictwa cynkowego w Bogucicach.

Przełomowym okresem dla Kuźnicy Boguckiej i Bogucic jest niewątpliwie okres rozwoju hutnictwa cynku na ziemiach śląskich za sprawą Johan Christian Ruberg, który w hucie szkła w Wesołej pod Mysłowicami odkrył w 1798 roku Metodę Śląską produkcji metalicznego cynku.

Ruberg nadzorując pracę huty żelaza w Paprocanach (Tychy) odkrył, że spieki wielkopiecowe gromadzące się w gardzielach wysokiego pieca szczególnie przy przetopie rud żelaza pochodzących z Tarnowskich Gór zawierają znaczne ilości galmanu. To zainspirowało go do tego, by zarządzając od 1786 roku hutą szkła w Wesołej przeprowadzać eksperymenty mający na celu wydzielenie galmanu ze spieków wielkopiecowych. Te pozytywne eksperymenty pozwoliły na opracowanie podobnych do szklarskiego pieca pieców do masowej produkcji cynku ze spieków wielkopiecowych. Dopiero po śmierci Ferdynanda Erdmana jego syn Fryderyk Ferdynand pozwolił Rubergowi wybudować pierwszą na Śląsku hutę cynku i tym samym zapoczątkować unikatową na świecie metodę produkcji cynku zwaną "Metodą Śląską" stosowaną niezmiennie do 1976 roku w Szopienicach w hucie Uthemann.

Warto dodać, że w tym samym okresie nad pozyskiwaniem cynku metalicznego głowili się również angielscy rzemieślnicy, którzy w 1738 uzyskali metaliczny cynk w specjalnych retortach stosując proces redukcji węglem, a w 1743 Wiliam Champion uzyskał metaliczny cynk redukując węglan cynku (smitsonit) za pomocą węgla. Jednak światowej rewolucji dokonał na Śląsku Johan Christian Ruberg. Za upowszechnienie metody śląskiej opracowanej przez Jana Christiana Ruberga uważa się Ziobrę, zbuntowanego robotnika, który w 1805 roku ukradł tą metodę i przekazał ją innym właścicielom hut. Od tego momentu rozwój hutnictwa cynku nastąpił błyskawicznie, a na śląski cynk zostały otwarte wszystkie rynki świata stawiając w 1860 roku Śląsk na pierwszym miejscu w produkcji tego surowca na Świecie.

Ten dynamiczny rozwój Śląska zwiększył w 1891 roku liczebność mieszkańców parafii Bogucice do 18500 osób. Zaszła więc konieczność budowy nowego większego kościoła parafialnego. Pochodzący z rozbiórki drewnianego kościółka materiał przerabiano na krzyżyki i sprzedawano po poświęceniu jako dewocjonalia na godzinę śmierci. Droga krzyżowa została podarowano sponsorom nowego kościoła, którego kamień węgielny w języku niemieckim wmurowano w odpust Matki Boskiej Szkaplerznej 17 lipca 1892 roku.

Do sukcesu Śląska w produkcji cynku przyczyniły się bez wątpienia również Bogucice w których powstały aż trzy hut cynku, na krótko po odtajnieniu przez Ziobrę "metody śląskiej". Pierwsza z nich powstała w 1818 roku i nazywała się huta cynku "Franciszek" oryginalnie "Franz –Zinkhütte" potem w 1820 roku huta cynku "Henrietta" z oryginalną nazwą "Henriette–Zinkhütte" oraz w 1822 huta cynku "Fanny" z oryginalna nazwą "Fanny–Zinkhütte".

Metoda Śląska chociaż lepsza od pozostałych znanych do tej pory mimo wszystko wymagała dużej ilości paliwa chociaż nie miało ono kontaktu z destylowanym cynkiem to jednak potrzebny było do uzyskania odpowiedniej temperatury w piecach muflowych. Przez wzgląd na duże potrzeby paliwowe wszystkie huty cynku budowało się w bliskim sąsiedztwie kopalń lub na złożach węgla jak to miało miejsce w Bogucicach.

Kopalnia "Ferdinand Grube" całkowicie na potrzeby hulających już w Bogucicach hut cynku powstała DOPIERO rok po uruchomieniu ostatniej huty cynku "Fanny–Zinkhütte czyli w 1823 roku. Następne kopalnie powstawały dopiero w 1838 roku jak "Belle Aliance" i "Paullinensglück" w 1855 roku kopalnia "Schilling", w 1856 roku kopalnia "Arcona" oraz kopalnia "Pfarrfeld" w 1864 roku. Rozwój górnictwa na terenie Bogucic zapoczątkowało tylko i wyłącznie mocno już rozwinięte hutnictwo cynku pożerające ogromne ilości węgla. Cynkowe pochodzenia byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice jest wyraźnie potwierdzone zachowaną dokumentacją, a także spisaną historią dotyczącą tej kopali, która nie zaprzecza powodu swojego powstania. Ponadto kopalnia "Ferdinand Grube" uzyskawszy połączenie kolejowy w 1864 roku posiadała bezpośrednie połączenie z Hutą Baildon co sugeruje, że stanowiła dla tej huty również źródło węgla w której od 1823 pracowała już węglożerna pudlingarnia.

Szlak cynkowy na Śląsku od zawsze był szlakiem kolei wąskotorowej 785mm (30 cali Pruskich), która jeszcze w połowie lat 90tych XX wieku stanowiła największą sieć kolei wąskotorowych na Świecie (przeważającą większość nieużywanych torów została rozkradziona). W Bogucicach szlak cynkowy przebiegał za obecnymi granicami cmentarza i przecinał ulice Leopolda. Tam też była stacja towarowa i przeładownia węgla z Ferdinand Grube na furmanki i wozy, a przede wszystkim mijanka dla pociągów z blendą cynkową wożoną do Szopienic i pociągami wywożącymi popioły z hut znajdujących się w Szopienicach. Blenda cynkowa zwożona była z Miasteczka Śląskiego, Suchej Góry (niecka bytomska), a ostatni ocalały szlak tej kolei istnieje przede wszystkim dzięki wolontariuszom SGKW Bytom lat 2001 do 2004 i obecnie.

W 1833 roku właścicielem huty cynku "Fanny–Zinkhütte" został Franz von Winckler, który był już w posiadaniu udziałów kopalni "Ferdinand Grube" . W 1860 roku nastąpiło połączenie z pobliską hutą Franz, a kompleks nosił do końca nazwę "Fanny–Franz".

Za niepodważalny dowód całkowitej zależności Ferdinand Grube (potem KWK Katowice) od hutnictwa cynku są dane statystyczne wyciągnięte z prawdziwej historii Śląska nieskażonej obecną polityką.

Od 1821 aż do 1825 roku nastąpił pierwszy kryzys śląskiego hutnictwa cynkowego, a sytuację pogrążył dodatkowo wielki kryzys gospodarczy ogłoszony w sierpniu 1825 roku w Anglii. Od kwietnia 1826 roku ceny cynku gwałtownie spadały. Cena cynku spadała z 287 talarów do 50 talarów za tonę powodując upadek aż 15 śląskich hut cynku. Cynkowy kryzys osiągnął dno w 1830 roku z ceną 2,5 Talara za tonę cynku. Ponowne ożywienie hutnictwa cynku i wyraźny wzrost odnotowuje się dopiero w 1840 roku. Kryzys pogrążył również bardzo wiele kopalń węgla kamiennego między innymi "Ferdinand Grube" wydobywającą w tym czasie głównie na potrzeby bogucickich hut cynku. Wydobycia węgla kamiennego na "Ferdinand Grube" spadło z 8016 ton w 1825 roku aż o 5596 ton, by w 1831 roku osiągnąć poziom nie przekraczający 3318 ton węgla kamiennego rocznie. Dopiero w 1842 roku po wyraźnej poprawie koniunktóry cynkowej wydobycie wróciło do poziomu 8128 ton węgla kamiennego rocznie.

Prawdopodobnie ponowna koniunktura cynkowa sprawiła, że w 1842 roku powstaje w Bogucicach kolejna i ostatnia huta metali kolorowych, a konkretnie huta cynku i ołowiu o nazwie NORMA. Jej wlaścicielem był Aleksander Schreiber z Dzieckowic. W 1856 roku przeszla w rece Fryderyka Edwarda von Loebecke z Wroclawia, potem w latach od 1868 do 1871 należala do kupca A. Wolffa, a latach od 1871 do 1881 nalezala do księcia Hohenlohe, który od 1801 roku posiadal już kopalnie Hohenlohe w Welnowcu oraz jedną z pierwszych w Europie hut opalanych koksem. W 1881 huta cynku i ołowiu Norma stała sie wlasnością koncernu Giesches Erben.

W 1874 z inicjatywy księdza Leopold Markiefka w Bogucicach powstaje szpital, który do wybuchu II wojny światowej prowadzony był przez Braci Bonifratrów. Ciekawostką tego szpitala było rozwiązanie systemowe pozwalające nieść pomoc najbiedniejszym. W pokojach pierwszej klasy leżeli goście których było stać na pełny komfort i luksus, a w pokojach drugiej klasy średnio zamożni i to te grupy pokrywały koszty leczenie najuboższym leżących w salach wieloosobowych mając nieodpłatny dostęp do opieki zdrowotnej.

W 1858 ksiądz Leopold Markiefka założył sierociniec, który funkcjonuje do dzisiaj w powstałym 20 sierpnia 1886 roku na terenie Bogucic zakonie zgromadzenia sióstr świętej Jadwigi założonym w 1859 przez księdza Roberta Spiske. Bogucice Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Bogucice Klasztor zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Front budynku klasztoru Zgromadzenia sióstr świętej Jadwigi. Prowincja Bogucice. Widok od strony ulicy Leopolda 1-3. Katowice Bogucice. Galeria i opis powstał przy bardzo dużym współudziale sióstr zgromadzenia św. Jadwigi za co im serdecznie dziękuję.

W 1894 roku dzięki staraniom księdza proboszcza Ludwika Skowronka oraz ofiarności wszystkich stanów, zawodów i warstw społeczności parafii Boguckiej powstał obecny murowany kościół pw. św. Szczepana. Konsekracja nastąpiła 25 października 1894 roku przez biskupa wrocławskiego ks. kardynała Jerzego Koppa. Budowę kościoła prowadził Muller pod nadzorem budowlanym Jackischa. Obraz Matki Boskiej łaskami słynącej z kościółka "na górce" przeniesiono do bocznego ołtarza co dopiero poświęconego nowego kościoła parafialnego. Budowniczy kościoła i rada parafialna postanowiła zamówić organy do nowego kościoła jeszcze przed ukończeniem świątyni u znakomitego jak na owe czasy organ mistrza Oskara Schlag spadkobiercy Christian Schlag założyciele firma Schlag & Söhne aus Schweidnitz (ob. Świdnica). Organy wybudowano w 1894 roku razem ze świątynią, a przebudowano je w 1915 roku przez firmę Bruno Goebel Orgelbauanstalt w Königsberg in Prußen nadając im numer Opus 321.

Hutnictwo cynku na terenach Bogucic zakonczylo swoją dzialalnośc w 1903 roku pozostawiając swój ślad w postaci budynków jeszcze do lat.60. XX wieku. Odkryty w niecce bytomskiej Galman bardzo szybko sie skonczyl i hutnictwo cynku oparty bylo blende cynkową czyli siarczek cynku ZnS. To wlaśnie brak dostepu do surowca czyli wyprazonej blendy cynkowej mógl byc glówna przyczyną zamkniecia hut. Produkcja cynku z blendy wymagala od huty specjalnej prazalni blendy w celu usuniecia siarki. Prazalnie te musialy byc wyposazone równiez w fabryki kwasu siarkowego utylizujące siarke. Najblizsza prazalnia znajdowala sie w Szopienicach w Hucie Recke i Sager. Obecnie w miejscu po bogucickich hutach znajduje sie hala widowiskowo–sportowa Spodek. W 1906 roku huta cynku i olowiu Norma przechodzi na wlasnośc do Katowickiej Spólki dla Górnictwa i Hutnictwa i w tym samym roku konczy swoją dzialalnośc. Dzisiaj fakt ten upamietnia ulica Normy.

W 1922 roku rozpoczął się jeden z najtrudniejszych w dziejach historii okres dla Śląska w którym po przejęciu tej najbardziej uprzemysłowionej jego części przez Polskę wywłaszczano niemieckojęzycznych właścicieli zakładów, hut i fabryk. Okres był szczególnie trudny, gdyż polscy gospodarze nie rozumieli zależności hut i kopalń, a liczne wieloletnie zadłużenia górnictwa na poczet budowy portu w Gdyni, zakupu drogich luksusowych statków wycieczkowych Piłsudski i Batory oraz innych luksusów z których korzystała polska szlachta doprowadził do poważnego kryzysu gospodarczego w 1935 roku.

W 1929 nastąpiło apogeum ruchu pielgrzymkowego do cudownego obrazu Matki Boskiej Bogucickiej które oszacowano na 70 tysięcy pielgrzymów.

Bogucice Katowice Bogucice Katowice figura świętej Barbary przy ulicy kopalnianej W 1933 ustawiono istniejącą do dzisiaj figurkę św. Barbary przy ulicy kopalnianej będącej kiedyś łącznikiem KWK Katowice z jej szybem Bogucice i główną ulicą Markiefki.

Po 1939 roku w rewanżu za Powstania Śląskie, wydzielenie Śląska oraz pozbawienie niemieckich przedsiębiorców majątków lub zmuszania ich do płacenia bardzo wysokich podatków na korzyść II RP władze okupacyjne III Rzeszy zmusiły Górnoślązaków do podpisywania (Deutsche Volksliste-DVL, które przyczyniły się do poważnych konsekwencji wobec osób, które się na nich znaleźli po 1945 w ramach Tragedii Górnośląskiej.

Kopalnia Ferdinand Grube potem KWK Katowice po 1945 roku pracowała coraz bardziej na potrzeby energetyki zawodowej, która rozpoczęła swój gwałtowny rozwój i ekspansję elektryfikacji oraz centralnego ogrzewania budynków. Rozpoczęte w okresie okupacji niemieckiej pogłębianie szybu Gwarek do 700m na potrzeby drążenia trzech pokładów noszących imię od trzech Boguckich hut cynku zakończono dopiero w 1948 roku z głębokością 630m. W wyniku tego obrócono wieżę wyciągową o 180 stopni i wybudowano nową elektryczną maszynę wyciągową, a stary budynek istniejący do dzisiaj stał się łaźnią tego szybu. To wyjaśnia i pozwala określić okres zobrazowany na licznych obrazach i zdjęciach tej kopalni.

Historia współczesna

Po 1945 roku na całym Śląsku odbywały się liczne represje i szykany Górnoślązaków, które kończyły się dla rdzennych mieszkańców tragicznie w Polskich Obozach Komunistycznych albo śmiercią, albo wywózką. Część osób trafiała do obozu na Zgodzie w Świętochłowicach, gdzie traciła życie lub była wywożona do Doniecka, a część od razu wywożona do Doniecka, Donbasu czy Syberię. Polskich obozów koncentracyjnych było więcej np. Nowym Bytomiu, Pszczynie, Sosnowcu-Radoszcze, Cieszynie, Giszowcu, Chorzowie, Knurowie, Szopienicach, Mysłowicach, Kończycach Wielkich, Siemianowicach, Świętochłowicach, Katowicach-Ligocie, Czeladzi, Bielsku, Wojkowicach, Blachowni, Kędzierzynie, Kluczborku. Największe represje ze stronny polskich komunistów uświadczyli pożądani przez Związek Radziecki śląscy górnicy oraz Ślązacy, którzy posiadali jakiś majątek jak np. mieszkanie, dom, warsztat, piekarnie itp. Represje były głównie związane z wpisem na DVL pomimo, że na Górnym Śląsku było to obowiązkowe w przeciwieństwie do Generalnej Guberni. Przybyli po 1945 roku ze wschodu Ukraińcy jako repatrianci oraz polscy komuniści bardzo często skarżyli komunistycznym władzom na Ślązaków, że są Niemcami w celu pozyskania lepszego mieszkania wraz z umeblowaniem lub innego majątku. Pamiętne wypasane krowy na bytomskich i gliwickich placach i rynkach! To trudny okres Tragedii Górnośląskiej po której bardzo wiele najlepszych cech tego regionu zostało zniszczone. Dzisiaj na Śląsku podpala się lub celowo niszy zabytki głównie te które pochodzą sprzed 1945 roku po to by zatrzeć wszelkie ślady historii.

W domu naprzeciw obecnego kościoła w którym od dawna mieści się (2015) apteka 24 marca 1948 roku urodził się światowej klasy himalaista, alpinista, taternik Jerzy Kukuczka.

W latach 1953 do 1956 w ramach żałoby po śmierci Stalina kopalnia Katowice jak i całe miasto przyjęła nazwę "Stalinogród".

Bogucice Katowice Zasadnicza Szkoła Górnicza Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących siedziba Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach 1 września 1952 roku zostaje oddana do użytku Zasadnicza Szkoła Górnicza kopalni Katowice, która w latach 90tych XX wieku przekształciła się w Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, a obecnie (2015) to siedziba Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

W 1962 roku powstaje na oddalonym Zawodziu zajezdnia tramwajowa Bogucice, która dopiero pod koniec lat 90tych zmieniła nazwę na Zajezdnia Tramwajowa Rejon Komunikacyjny II. Bogucice Katowice Zajezdnia Tramwajowa ruch II Tramwaje Śląskie

W latach 1970 do 1980 rozpoczęto budową współczesnych osiedli mieszkaniowych F.Ścigały, W.Wajdy, "Na Alpach", J.Kukuczki. Osiedle Jerzego Kukuczki powstało na wyburzonym osiedlu domków typu Fińskiego, które wybudowane było w ramach nagród loterii Karolinka oraz dla zasłużonych górników, dlatego starsi mieszkańcy przez dłuższy czas mówili idąc na to osiedle: "ida na finy".

Lata 1979 do 1987 to okres w którym przebudził się prawdziwy talent światowej klasy himalaisty, alpinisty, taternika Jerzego Kukuczki. Zdobył on bowiem 14 ośmiotysięczników w tym 10 zdobył nowymi nie przebytymi przez nikogo drogami. Zginął 24 października 1989 podczas wyprawy Śląskiej Grupy Himalajskiej podczas której wspinał się z Ryszardem Pawłowskim południową ścianę Lhotse. Śmierć Jerzego Kukuczki przybliża słowa Adama Sikorski z piosenki Cień Wielkiej Góry: Ona przychodzi chytrze, Bez ostrzeżeń i gróźb, Krzyczy pękniętą liną, Kamieniem zerwanym spod stóp, Spod stóp.

W 1980 roku na ulicy Węglanej oraz w parafialnym kościele kręcono zdjęcia do filmu "Grzeszny żywot Franciszka Buły" w którym uwieczniły się pierwotne polichromie jakie były na ołtarzu obecnego kościoła parafialnego.

 Bogucice Katowice Święta i festyny XXV jubileuszowe dni bogucic Po zmianach ustroju Państwa w 1990 odbył się pierwszy Festyn Bogucicki, który odbywa się regularnie do dnia dzisiejszego na terenie Parku Bogucickiego oraz jego amfiteatru z zabytkową już Muszlą koncertową wybudowaną w 1966 roku. 27 czerwca 2015 odbyły się XXV Jubileuszowe Dni Bogucic na których wystąpił młody artysta i syn Piotra Magik Łuszcz, Filip Łuszcz jako Fejz. XXV Jubileuszowe Dni Bogucic zbiegły się ze 150leciem miasta Katowice i 655 leciem istnienia Bogucic.

Bogucice Katowice Wulhaus Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 2 W 1992 roku w budynkach po byłych Wulhaus′ach (hotele robotnicze nazywane tak przez wzgląd na ludzi, którzy tam mieszkali, w większości pijacy i obiboki bez kultury osobistej i obycia Z reguły przybyli za pracą) powstaje Katolicka Szkoła Podstawowa, a od września 1999 roku uruchomiono także Katolickie Gimnazjum, które wraz z Katolicką Szkołą Podstawową tworzy Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 2. Drugi budynek Wulhaus′u zaadoptowano na potrzeby biurowe przedsiębiorstwa energetycznego.

W 1994 roku cudowny obraz Matki Boskiej Boguckiej znajdujący się w obecnym kościele został gruntownie przebadany i poddany zabiegom konserwatorskim w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Sanktuarium Matki Boskiej Bogucickiej 2012 Katowice cudowny obraz Dzięki staraniom proboszcza i kustosza sanktuarium ks. prałata doktora Jan Morcinek w 1999 r. w pracowni krakowskiego artysty Tadeusz Rybski został wykonany komplet złotych koron ufundowanych przez Boguckich parafian ozdobionych szlachetnymi kamieniami. Dokładnie 16 czerwca 1999 korony te poświęcił papież Jan Paweł II w Gliwicach podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Instytut Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP W 1994 został powołany również Instytut Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP którego zlokalizowano w budynku po Spółdzielnia Pracy "POLKON" przy ulicy Katowickiej.

Uroczystej koronacji Cudownego Wizerunku dokonał w Bogucicach 4 czerwca 2000 roku nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Józef Kowalczyk przy współudziale ks. arcybiskupa Damiana Zimonia oraz innych biskupów. Była to druga koronacja papieskimi koronami w naszej archidiecezji.
Obraz Matki Bożej jest czczony w parafii jako cudowny. Wiele łask zostało wyproszonych dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Boguckiej Pani Katowic.

Bogucice Zabytki Kopalnia Katowice kopalniana W wyniku polskich reform gospodarczych w 1999 zakończono wydobycie węgla, a w 2001 roku po zlikwidowaniu 86 obiektów powierzchniowych o Kopalni Węgla Kamiennego Katowice zaczęto mówić: teren po górniczy wymagający rekultywacji i zagospodarowania.

26 grudnia 2000 roku w samobójczej śmierci na osiedlu W.Wajdy zginął wybitny polski raper i producent muzyczny Piotr Magik Łuszcz założyciel grupy Kaliber 44 i Paktofonika, a przede wszystkim wieloletni mieszkaniec Bogucic. W 2001 pośmiertnie przyznano Piotrowi nagrodę Fryderyka za album Kinematografia jako Album Roku Hip Hop.

Bogucice Zabytki Kopalnia Katowice kopalniana 20 października 2002 roku zostało uroczyste powołanie do życia Kościoła Chrześcijan Babtystów w Katowicach, którzy wybudowali swój kościół na terenie Bogucic przy ulicy Morawskiej i za sprawą których jedna z ulic uzyskała ich imię.

W 2003 roku rozpoczęła się fala nieszczęść jaką były trzy zabójstwa w krótkim czasie na ulicy Brunona Żogały, która statystowała również w filmie.

 Bogucice remont kościoła Szczepan MB Bogucka Bazylika Mniejsza Katowice W 2006 roku rozpoczął się wieloetapowy i wieloletni remont kościoła parafialnego pw. św Szczepana wraz z wszystkimi nalężącymi do niego budynkami, który zakończył się wykonaniem pięknych nowych polichromii na ścianach obecnej Bazyliki Mniejsze i sanktuarium MB Buguckiej. W tym też roku nasz mieszkaniec Leszek Jęczmyk zdobył tytuł Ślązaka roku w szesnastej edycji konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku"

W lutym 2011 w rejonie ulicy Katowickie i osiedla Wajdy kręcono sceny do filmu "Jesteś Bogiem", opowiadającego o raperze i muzyku Piotr Magik Łuszcz i jego zespole Paktofonika. W tym samym roku w Bogucicach nakręcono również film "Piąta Pora Roku".

1 kwietnia 2009 roku bezprawnie upaństwowiony po 1945 roku szpital im. L. Rydygiera zostaje oddany Braciom Bonifratrom, którzy kontynuują działalność leczniczą jako Szpital zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów. W wyniku przejęcia placówki następuje jej gwałtowny rozwój i przywrócenie poprawnego funkcjonowania szpitala bonifraterskiego. Bogucice Katowice Szpital Bonifratrów Katowice pw Aniołów Stróżów dawnie Rydygiera

13 października 2010 na 650 lecie dzielnicy Bogucice oddany zostaje po ponad dwuletnim remoncie Miejski Dom Kultury Bogucice–Zawodzie filia Bogucice w której swoją siedzibę uzyskała Orkiestra Dęta Katowice (była KWK Katowice), a zespół akordeonistów pana Stanisław Wodnicki został przeniesiony do filii Zawodzie.

Znajdująca się na terenie po KWK Katowice spora ilość obiektów o dużej wartości historycznej i architektonicznej przyczyniła się do podjętej w 2004 roku decyzji o zagospodarowaniu tego terenu i utworzenie katowickiej Strefy Kultury.

Bogucice Katowice budowa nowej siedziby Muzeum Śląskie Wyłoniona w międzynarodowym konkursie projektów na nową siedzibę Muzeum Śląskiego austryjacka firma Riegler Riewe Architekten z Grazu podjęła się bardzo trudnego zadania mającego jak najmniej przysłonić i zmienić teren, ale pomieścić 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

28 lutego 2011 w wyniku choroby umiera wiceprezydent miasta Katowice (lata 1998�) oraz rodowity mieszkaniec Bogucic, polski samorządowiec o patriotycznych i powstańczych tradycjach Józef Kocurek. Przodkami Józefa byli Kazimierz Skiba przedostatni sołtys wsi Katowice oraz Zofia Koniarkowa (babka) uczestniczka powstań śląskich i przedwojenna radna Katowic.

Pod kościołem 13 maja 2012 po raz pierwszy rozpoczęto zbiórkę podpisów pod powołanie Jednostki Pomocniczej Rady Miasta nr. 13 dla Bogucic w wyniku czego "Stowarzyszenie Bogucice – kierunek przyszłość" wraz z stowarzyszeniem "Ruch Autonomii Śląska" uzbierało do maja 2013 roku wymaganą ilość (około 1500 podpisów) pozwalająca na jej powołanie. Wybory do Rady Jednostki Pomocniczej nr 13 odbyły się 23 marca 2014 roku.

 Bogucice Katowice Stanisław Wodnicki akordeniści zawodzianki i orkiestra dęta katowice Rok 2014 stał się rokiem jubileuszowym na 80 lecie istnienia byłej Zakładowej Orkiestry Dętej KWK Katowice istniejącej obecnie pod nazwą Orkiestra Dęta Katowice. W tym też roku dokładnie 12 września 2014 Zespół Akordeonistów pod dyrekcją pana Stanisław Wodnicki oraz Orkiestra Dęta Katowice otrzymali nagrodę prezydenta miasta Katowice w dziedzinie kultury.

Budowa Muzeum Śląskiego trwała, a zniecierpliwieni mieszkańcy nie mogli się doczekać otwarcia, które nastąpiło 26 czerwca 2015 podczas pamiętnej trzy dniowej uroczystości Festiwalu Otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskie. Bogucice Katowice Festiwal Otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskie

20 czerwca 2015 odbyły się pierwszy Osiedlowy Dzień Kukuczki w którym swoje prelekcje wygłosili żona Jerzego Kuczki pani Cecylia Kukuczka, Ryszard Pawłowski, Mario Coradini, Piotr Głowacki.  Bogucice Katowice I osiedlowy dzień Jerzy Kukuczka

Czerwiec 2015 na zawsze utkwi w pamięci mieszkańców całego Śląska, gdyż oprócz otwarcia Muzeum Śląskiego na terenie Bogucic dnia 21 czerwca 2015 odbyło się uroczyste ogłoszenie Bazyliką Mniejszą kościoła sanktuaryjnego pw. św Szczepana w Bogucicach będącego już sanktuarium Matki Boskiej Boguckiej. Uroczystą mszę wspólnie odprawiali z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Celestino Migliore, który przewodniczył Mszy świętej, arcybiskup Wiktor Skworc, arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup Piotr Libera, biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk oraz pozostali księża. Specjalnie na tą uroczystość doktor Krzystof Kmak napisał pieśń "Bogucka pani", którą mieszkańcy obok najstarszej i najważniejszej pieśni "Witamy Ciebie Bogucka Panienko" śpiewają na Apelach Maryjny ku czci Matki Boskiej Bogucickiej. Bogucice Katowice uroczystość ogłoszenia kościoła św. Szczepana Bazyliką Mniejszą

Jest to wieloletni wysiłek proboszcza i kustosza księdza prałata doktora Jan Morcinek, który od momentu objęcia parafii rozpoczął ciężką pracę prowadząc do rozkwitu życia parafialnego, a także rewitalizacji zabytkowej architektury kościoła i jego otoczenia. W parafii obecnie działają 33 różne zgromadzenia i grupy religijne, a także regularnie od lat wydawany jest tygodnik Bogucka Rodzina.

autobus SAN WPK Katowice 70 Bogucice Kościół Ikarus 280 Jelcz M11 W 2016-12-28 odbył się ostatni przejazd autobusem marki Ikarus 280 z numerem inwentarzowym 117 z zajezdni PKM Katowice na linii 657. Od 1 stycznia 2017 wchodzą nowe wymagania jakie postawiło KZK GOP śląskim operatorom co wykluczyło te wspaniałe autobusy z obsługi linii autobusowych na terenie GOP i tym samym w Katowicach Bogucicacj. Pierwsze Ikarusy 280 pojawiły się w Polsce, a dokładnie w Katowicach w 1974 roku w ramach wymiany barterowej, a ostatnie zmontowano całkowicie z dostarczonych części w zajezdni MPK Katowice w 1997 roku. Ich stała eksploatacja na bogucickich liniach autobusowych trwała do końca 2016, a historia z nimi związana połączyła niektórych mieszkańców. Ikarus 280 wykorzystano na tle naszej wspaniałej dzielnicy w filmie Jesteś Bogiem opowiadającym o słynnym mieszkańcu Piotr Magik Łuszcz i założycielu zespołu Paktofonika.

Na terenie Bogucic swoje siedziby mają takie organizacje jak Związek Górnośląski koło Bogucice, Ruch Autonomii Śląska, Stowarzyszenie Bogucice – kierunek przyszłość, Inicjatywa Obywatelska Nasze Osiedle Ścigały, Inicjatywa Obywatelska Nasze Osiedle Kukuczki, Deutsche Alpenverein (DAV) Kattowitzer Hütte.

Artykuł nie stanowi pełnej historii dzielnicy Bogucice miasta Katowice, ale jest jej ogólnym zarysem. Wszystkie dodatkowe informacje zostaną zawarte w tematycznych artykułach i wiadomościach w których znajdą się szczegółowe rozwinięcia każdego poruszonego tematu.

Ta witryna używa plików cookie, a pozostając na niej akceptujesz nasz regulamin i politykę dotyczącą plików cookie oraz zasady naszych partnerów.


Napisz do redakcji Bogucice
zespół wokalno instrumentalny avista trio katowice bogucice oprawa śluby muzyka Rodzinny Salon Fryzjerski Henryk Nowok Mysłowice Katowicka 7