Bogucice Katowice historia fakty zdjęcia
o naszej dzielnicy
2011-09-29

sławni ludzie
Zofia Koniarkowa
kontakt z autorem artykułu poprzez formularz portalu

Zofia Koniarkowa


Żyła w latach 1876-1963 (rodzice: Piotr Wróbel i Franciszka Skiba). Działaczka ¦l±ska, w latach 30-tych była członkiem Rady Miasta Katowice oraz aktywnie i społecznie udzielała się w kilku polskich organizacjach. Bernd Skiba tak pisze o Koniarkowej:
-Praciocia uczestniczyła prawdopodobnie osobi¶cie w powstaniach ¶l±skich (1919-1922), pomagała powstańcom w inny sposób i brała udział w wielu innych akcjach pomocniczych. Na ten temat brak jednoznacznych dowodów.-
Jak mówi Bernard Skiba, nie zachowały się jednak żadne ¶lady, które po¶rednio przynajmniej ¶wiadczyłyby o wyżej wspomnianych wydarzeniach.
Próżno szukać informacji nt. Zofii Koniarkowej w cyklu "obrońcy jedynie słusznej prawdy" opublikowanym w miesięczniku "¦l±sk" pod redakcja Pana Tadeusza Kijonki w czasie od 1998 r. do 2008 r. Opisane 33 życiorysy byłych górno¶l±skich powstańców i około 29 wielostronicowych artykułów na temat "Powstania 1919 - 1922" w żadnym miejscu nie wspominaj± o Koniarkowej. Prof. Tomasz Falęcki w swojej interesuj±cej ksi±żce "Powstańcy ¶l±scy - 1921-1939" Uniwersytet Wrocławski -Warszawa -Wrocław 1990, podaje około 300 nazwisk powstańców. Tutaj również nie znajdziemy wymienionego nazwiska -Matki Powstańców - Zofii Koniarkowej-.
Ľródło Opracowano na podstawie tekstu Bernda Skiby.

kontakt z autorem artykułu poprzez formularz portalu

Zofia Koniarkowa

Ta witryna używa plików cookie, a pozostaj±c na niej akceptujesz nasz regulamin i politykę dotycz±c± plików cookie oraz zasady naszych partnerów.


Napisz do redakcji Bogucice
zespół wokalno instrumentalny avista trio katowice bogucice oprawa ¶luby muzyka Rodzinny Salon Fryzjerski Henryk Nowok Mysłowice Katowicka 7